Historia firmy


W roku 1976 Wiesław Tomczak po uzyskaniu tytułu mistrza w rzemiośle rozpoczyna działalność rzemieślniczą w zakresie usług betoniarskich i kamieniarskich o specjalności wykonywanie nagrobków. Początkowo wykonuje nagrobki betonowe, później również lastrykowe i granitowe, a także świadczy prace remontowe nagrobków, na zlecenie rodzin osób zmarłych w Łukowie i okolicy.

W roku 1995 działalność rzemieślniczą rozszerza o usługi pogrzebowe i powstaje Firma „HADES”. Zakład prowadzi kompleksową obsługę pogrzebów na każdym etapie, począwszy od pobrania ciała z domu, do złożenia go w grobie. Wszystkie usługi wykonywane są z pełną kulturą i godnością dla osoby zmarłej.

W 1999r Firma „HADES”, w wyniku przeprowadzonego przez SP ZOZ przetargu, podpisuje umowę na dzierżawę prosektorium przyszpitalnego. W ramach dzierżawy przeprowadza kapitalny remont i rozbudowę w/w budynku, a także zakup nowoczesnego sprzętu, w wyniku czego kaplica, jak i pomieszczenia anatomii patologicznej spełniają wszystkie wymagane standardy Unii Europejskiej.

Kolejnym dużym wyzwaniem Firmy było wybudowanie Domu Przedpogrzebowego przy ul. Zapowiednik 15D w Łukowie, w bezpośrednim sąsiedztwie nowego cmentarza. Część budynku dotycząca przechowywania i przygotowywania do pochówku ciał już funkcjonuje. Znajduje się tam m.in. jedyna w Łukowie prywatna chłodnia firmy „HADES”, która uzupełnia zapotrzebowania prosektoryjne na terenie powiatu łukowskiego.

Od początku prywatnej działalności Wiesław Tomczak udziela się społecznie pracując w różnych organizacjach. Był członkiem zarządu Cech-u Rzemiosł Różnych w Łukowie. W latach 1997-2001 reprezentował CECH Łukowski w zarządzie Izby Rzemieślniczej Mazowsza Kurpii i Podlasia. Obecnie reprezentując swoją branżę na zewnątrz działa w zarządzie Polskiej Izby Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej, a na terenie lokalnym w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Ziemi Łukowskiej.

Dziś Zakład Pogrzebowy „HADES” ma swoje biura w Łukowie przy ul. 700-lecia 15 oraz przy ul. Cmentarnej 8. W niedalekiej przyszłości funkcjonować będzie również biuro przy ul. Zapowiednik 15D. Firma dysponuje własną bazą wytwórczą oraz pięcioma karawanami pogrzebowymi: Melex, Ford Crown Victoria, Ford Windstar oraz dwa Mercedesy Vito (rok prod. 2005 i 2007). Zakład organizuje pogrzeby na terenie całego kraju, w szczególności w województwach lubelskim i mazowieckim (m.in. Łuków, Stoczek Łukowski, Serokomla, Kock, Wojcieszków, Stanin, Tuchowicz, Trzebieszów, Adamów, Wiśniew, Żelechów, Garwolin). Przyjmuje także zlecenia na transport międzynarodowy ciał.